ziyaretci sayacı


Aktif :
Bugün :
Toplam :
Anasayfa
EN FAZLA FAYDASI UMULAN AMEL

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ebu Hureyre (r.a )  Efendimiz ( s.a.v.) şöyle rivayet ediyor:
Bir Hazreti Peygamber (s.a.v.) bir sabah  namazı vaktinde bilal"e  :
- Ey Bilal ! Bana islamda en fazla faydası umulan bir amelini söyle. Çünkü  ben,  bu gece , cennette önümde senin ayakkabılarının tıkırtısını  duydum, buyurdu.
Hz Bilal (r.a.) :
- Ben islam'da gecenin ya da gündüzün bir vaktinde abdest alarak bu abdestle Allah'ın bana taktir ettiği kadar namaz kılmadan kendimce daha faydası umulan bir amel işlemedim. dedi.1
 
Sevgili kardeşlerim:
 
Hz peygamber Efendimizin tıpkı bir eğitimcinin öğrencisini yanına çağırıp, onun yaptığı şeylerle ilgilenmesi ve durumunu beğenince onu takdir ve teşvik etmesi gibi, ashabının ibadetleriyle de ilgilenmesi  ve onları bu konuda cesaretlendirmesi, hoş  bir davranış şeklidir.
Hz Bilal (r.a.) islam uğrunda büyük sıkıntılara katlanan faziletli bir insandı. Allah Resulunun etrafında pervane olan,  O'nun buyurduklarını yapmaya, onun istediği gibi yaşamaya gayret eden, samimi müslümanlardan biriydi.
Her abdest veya boy abdesti aldığı zaman, en az iki rekat namaz kılmak suretiyle, kendisine islam nimetini ve abdest alma durumunu lutfeden yüce Allah'a şükretme usulünü;  Peygamber (s.a.v.) Efendimizin ibadetlerine bakarak ilk defa o keşfetmiştir.
Abdesti bozulunca hemen abdest aldığını, abdest alınca da hemen iki rekat namaz kıldığını gösteren tivayetler mevcuttur.
Hz Bilal (r.a) ın hatırası olan bu namaz "abdest şükrü"  ( şükrül-vudu) diye anılmaktadır. Abdest şükrü namazı abdestinden veya boy abdestinden, hatta teyemmümünden sonra yapılabileceği gibi, o abdest bozulmadığı sürece istenildiği zaman da kılınabilir.

Hz Peygamber (s.a v.) Efendimiz Hz Bilal'in iyi bir şey yaptığını söyleyerek, bu ibadeti onaylamış, dolayısıyla da bizleri bu ibadeti yapmaya teşvik etmiştir.

İşte aziz kardeşlerim:
Bu hadisi şerifte Efendimiz (s.a.v.) Hz Bilal'i cennetle müjdelemekte  ona ahirettede beraber olacağını haber vermektedir. 
Yüce Mevlamız cümlemizi bu hadisi şerifin  sırrına mashar eylesin.Amin
Selam ve dua ile...
 
Dipnotlar
1- Buhari , Teheccüd 17
Müslim , Fezailü Sahabe 108 ( 2458)
Nesai, Fezailü Sabahe (132)
İbni Hacer Fethul bari 
Ahmed bin Hambel el Müsned 2 , 333.439
İbni Hüzeyfe es salih 1208
 
İrfan Meclisi Hadis Dersleri 1019
Seyyid Muhammed Karamani ks Kimdir?
Hava Durumu
Ziyaretçilerimizden Gelen Mesajlar
tarih
Hakkımızda

Hakkımızda
Misyon
Vizyon
İletişim

Telefon : 05444703734

Adres : Kirişci Mah. İbrahim Baran Cd. Erdural İş Merkezi Kat:3 No:10 Merkez KARAMAN
© Copyright 2012 Her Hakkı Saklıdır
Proteks Bilisim Teknolojileri
Aktif :
Bugün :
Toplam :