ziyaretci sayacı


Aktif :
Bugün :
Toplam :
Anasayfa
Cuma Sohbeti - Nefsin Yabani Otlarını Yol ki, Kemal Ağacı Gelişsin..!

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Âlemlerin Rabbi Allah’a Hamd olsun. Salât ve selâm Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’e O’nun ailesinin ve bütün ashabının üzerine olsun.

Ey Rabbim! Göğsümü ferah eyle, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz de sözümü anlasınlar. Ben işimi Allaha bırakıyorum. Şüphesiz Allah kullarını görür.

Ya Rabbi! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim. Senin bize öğrettiğinin dışında bizim ilmimiz yoktur. Şüphesiz Sen, her şeyi en iyi bilen, her işi hikmetli olansın.

Ya Rabbi! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim. Senin bize gerçeği anlattığının dışında bizim anlama imkânımız yoktur. Şüphesiz Sen, çok cömertsin ve çok ikram sahibisin.

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Bizleri cumaya eriştiren Rabbimize Hamd olsun. Cumanız mübarek olsun.

Sultanımız Gavs-ul Âzam Seyyid Abdülkadir Geylani Hazretleri bir sohbetinde şöyle buyurdular;

‘Evladım,

Halkın gözünde ölürsen sana, Allah rahmet etsin derler ve Allah nefsini öldürür. Nefsini öldürürsen sana, Allah rahmet etsin derler; Allah iradeni ve temennilerini öldürür. İradeni öldürürsen sana Allah rahmet etsin denir ve Allah seni diriltir. O zaman arkasında ölüm olmayan bir hayata kavuşursun, arkasında sıkıntı olmayan nimete erişirsin, arkasında fakirlik olmayan zenginliğe nail olursun, bir daha mahrum olmayacağın ihsana kavuşursun, arkasında bedbahtlık olmayan rahata erersin, arkasında cehalet olmayan ilme ulaşırsın.

Öyle bir emniyetle güven altına alınırsın ki, bir daha korkmazsın, mutlu olur bedbaht olmazsın, izzet bulur rezil olmazsın, yaklaştırılırsın uzaklaştırılmazsın, yükseltilir alçaltılmazsın, saygınlık görür horlanmazsın, temizlenirsin kirlenmezsin.

O zaman bütün temennilerin gerçekleşir, bütün sözlerin doğrulanır. O zaman kibrit-i ahmer olursun. Neredeyse göze görünmezsin. Eşi manendi olmayan aziz, ortağı olmayan tek, arkadaşı olmayan yalnız olursun. Teke tek bire bir, gaybın gaybı, sırrın sırrı olursun. O zaman bütün resullerin, nebilerin ve Sıddıkların mirasçısı olursun.

Velayet makamı seninle sona erer, ebdallar sana gönderilir, sıkıntılar seninle def edilir, yağmur senin yüzün suyun hürmetine yağar, ekinler seninle biter, havastan avamdan, sınırları bekleyenlerden çobandan ve davarlardan, liderler ve halktan ve diğer insanlardan bela ve sıkıntı def edilir.

O zaman ülkenin ve halkın şahnesi (koruyucusu) sen olursun. Herkes sana gelir, seni görmeye başlarlar. Herkes sana vermeye, hizmet etmeye başlar. Allah’ın izni ile diller şanını söyler, her yerde seni överler, mü’minler sana başvurur, dediğini dinlerler.

Ey çöllerde dolaşan ve şehirlerde yaşayan ne mutlu sana!

Bu Allah’ın lütfudur dilediğine verir. Allah cc lütuf ve ihsan sahibidir.’

Sevgili kardeşlerim,

Sultanımız veliliğin nasıl bir makam olduğunu ve nasıl erişileceğini bu makamda nasıl durulacağını ve hangi yetkilere sahip olacağını haber veriyor.

Rabbim bu güzel mertebelere bütün ehli irfanımızı ulaştırsın. Âmin.

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim, burada sohbetime son verirken hepinizi Allah’a emanet ediyorum selam ve dua ile.

Elhamdülillahı Rabbil âlemin.

Seyyid Muhammed Karamani k.s.

Dipnotlar

  1. Tasavvuf Yolu / Seyyid Abdülkadir Geylani (r.a.)

İrfan Meclisinden Cuma Sohbetleri  2020

Seyyid Muhammed Karamani ks Kimdir?
Hava Durumu
Ziyaretçilerimizden Gelen Mesajlar
tarih
Hakkımızda

Hakkımızda
Misyon
Vizyon
İletişim

Telefon : 05444703734

Adres : Kirişci Mah. İbrahim Baran Cd. Erdural İş Merkezi Kat:3 No:10 Merkez KARAMAN
© Copyright 2012 Her Hakkı Saklıdır
Proteks Bilisim Teknolojileri
Aktif :
Bugün :
Toplam :