ziyaretci sayacı


Aktif :
Bugün :
Toplam :
Anasayfa
Sadıklarla Manevi Bağlantı: Rabıta
21.02.2015

Aziz Müminler!

Tasavvufun doğuşundan günümüze kadar belki de en çok tartışılan meselelerden biri de rabıta meselesidir. Bu meseleyi kavrayamayan nice beyinsiz, cahil ve ahmak kimseler; tasavvuf ehli Allah dostlarını şirk ile itham etmiş ve büyük bir vebale girmişlerdir. Allah bizleri bu ahmakça yaklaşımlardan uzak eylesin!
Kardeşlerim! Rabıta; kelime manası itibariyle Arapça olup, “bağlanmak” manasına gelmektedir.(1) Tasavvufta karşıladığı mana ise; bir müridin, kalbini mürşidinin kalbine bağlayıp oradan ilim, sevgi, feyiz ve nur almasıdır.(2) Rabıtanın amacı ise “Sadıklarla beraber olunuz(3)” ve “O’na(Allah’a) yaklaşmaya vesile arayın(4)” ayeti kerimelerini tatbik edebilmektir. Malumunuz ki kardeşler beraberlik iki türlü olur. Biri her daim yanında bulunmak, diğeri ise manen yani akılda bulundurarak yanında olmaktır. Rabıta işte bu bahsedilen sadıklarla her an beraberliği yakalayıp, onlardan olmaya çalışma halidir.

Ehl-i İman Kardeşlerim!

İslam Davası Ve Cennet Adayları
20.02.2015

İslam Davası Ve Cennet Adayları

Kıymetli Kardeşlerim!

İnsanlık tarihi çok büyük davalara tanıklık etmiştir. Bu davalar gerek Allah’a kulluk üzere olmuş, gerekse insanın nefsine ve şehvetine kulluğu şeklinde süregelmiştir. Lakin değişmeyen bir şey var ki o da insanın nefsine kulluk üzere güttüğü davalar, asla uzun süre devam edememiştir. Fakat İslam gibi Allah’a kulluk amacıyla süregelen mübarek davalar asla nihayet bulmamıştır ve bulmayacaktır da.

Kardeşlerim!

Büyük davalar, küçük ve dar görüşlü insanlarla ilerleyemez. O davanın başında her daim ufku geniş ve davasını en ince detayına kadar yaşayan biri vardır. İslam davası da, İslamı sadece kendi mahallesinden,kendi şehrinden, kendi camisinden veya kendi tarikatından ibaret gören dar görüşlü insanlarla yürütülemez. Örnek mümin dünyaya bakarken, onu avucunun içi gibi görür. Nitekim dünya da çağımızda büyük bir yer olabilme özelliğini kaybetmiştir. Bir “tık”la istediğimiz bilgiye ulaşabiliyoruz.

Şeyh Muhammed Ali Es-Sabuni Kimdir?
19.02.2015

ŞEYH MUHAMMED ALİ ES-SABUNİ KİMDİR?

1930 yılında Suriye’nin ilim ve âlimler şehri olan Halep’te ilim ile meşhur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Halep şehrinin büyük âlimlerindendir. Şeyh Muhammed Ali es-Sâbûnî, Arapça ilimlerini, faraiz (miras) ilmini ve diğer dinî ilimleri babası Şeyh Cemil’den okudu. Diğer yandan Suriye’nin ileri gelen âlimlerinden dersler aldı.

Hocalarından bazıları şunlardır: Şeyh Muhammed Necip Sirâc, Şeyh Ahmed eş-Şemmâ’ Şeyh Muhammed Said el-İdlibî, Şeyh Rağıb et-Tabbâh, Şeyh Muhammed Necip Hiyata.

Şeyh Sâbûnî 1952 senesinde Ezher Üniversitesi, eş-Şerî’a fakültesini bitirdi. Daha sonra Şerî kadâ (yargı) bölümündeki tahassus eğitimini de tamamlayarak 1954 yılında Ezher’den mezun oldu ve el-Âlimiyye diplomasını almaya hak kazandı. el-Âlimiyye, o dönemin en yüksek ilmî kariyeri olup günümüzdeki doktoranın muadilidir. Daha sonra ülkesi Suriye’ye dönerek sekiz yıl sürecek olan tedris faaliyetlerinde bulundu.

 

Allah için Kardeş Olmak
18.02.2015

Allah İçin Kardeş Olmak

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Bizleri bu mecliste bir araya getiren yüce Mevla’mıza sonsuz Hamd-u senalar olsun. Resullerin En Mükemmeli Olan Efendimiz (s.a.v.)’e sonsuz salat ve selam olsun.

Kardeşlerim,
İçerisinde bulunduğumuz asır, Müslümanların birbirlerini Allah için sevme asrı değildir. Müslümanlar birbirlerinde dünyalık bir çıkar varsa bir menfaat geleceğini biliyorsa ancak seviyor ve irtibat kuruyor.  Oysa, yüce dinimiz İslam ve bu dinin Peygamberi Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz bize öyle tarif etmiyor. Şu anda bizim uyguladığımız uygulama Efendimiz (s.a.v.) ‘in bizden arzu ettiği, beklediği bir uygulama değildir. Onlar, bize en güzel kardeşlik örneğini sergileyerek, ser levha olmuşlardır. Efendimiz  (s.a.v.) ve sahabeyi kiram hazratınin  (r.a.)  her birisinin ayrı bir kardeşlik hikâyesi ve örneği var. Bu örneklere baktığımız zaman bizim bu örneği hiç kendimize rehber edinmediğimiz karşımıza çıkıyor. 

Davranışlarda Kitap ve Sünnete Uymalı
10.02.2015

Davranışlarda Kitap ve Sünnete Uymalı

Rahman ve Rahim olan yüce Allah’ın adıyla

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Bizlere iman ve İslam nimetini lütfeden, Yüce Rabbimize sonsuz Hamd-u senalar olsun. Resullerin En Mükemmeli Olan, Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) ‘e sonsuz salat ve selam olsun.

Kıymetli kardeşlerim,
Bizler, manevi bir yolun yolcularıyız.  Bu manevi yolda istikamet üzere yürüyebilmemiz için ise, bazı kural ve kaideler vardır. Bu kural ve kaidelere uyulduğu takdirde, kalbi selime ulaşabileceğimiz aşiklardır. Nasıl ki, ehliyeti olmadan yola çıkan bir kimsenin menziline varmadan kaza yapması veya trafik polisleri tarafından durdurulup, ceza kesiliyorsa; Kuran ve Sünnete uyulmadan yapılan hiçbir amelin de yüce Allah’ın yanında bir değeri yoktur. Onun için, ehli irfanın bu manevi yolda ki kılavuzu, yol göstericisi, Kuran ve Sünnettir. 


<<    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48    >>
Seyyid Muhammed Karamani ks Kimdir?
Hava Durumu
Ziyaretçilerimizden Gelen Mesajlar
tarih
Hakkımızda

Hakkımızda
Misyon
Vizyon
İletişim

Telefon : 0544 603 34 08

Adres : Kirişci Mah. İbrahim Baran Cd. Erdural İş Merkezi Kat:3 No:10 Merkez KARAMAN
© Copyright 2012 Her Hakkı Saklıdır
Proteks Bilisim Teknolojileri
Aktif :
Bugün :
Toplam :