ziyaretci sayacı


Aktif :
Bugün :
Toplam :
Anasayfa
Nefis Terbiyesinde Mürşidi Kamil Gereklidir
06.02.2015

Nefis Terbiyesinde Mürşidi Kamil Gereklidir

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
Pek Aziz ve muhterem kardeşlerim,

Bizleri bu mübarek Cuma gününde bir araya getiren, Yüce Rabbimize sonsuz Hamd-ü senalar olsun. Resullerin en mükemmeli, Efendimiz (s.a.v.)’ e, sonsuz salat ve selam olsun.

Kıymetli kardeşlerim,

Nasıl ki; bir bağın, bir bahçenin  bakımı, intizamı, gelişimi için bir bahçıvana ihtiyaç varsa, gönül âlemimizin inkişafı için bir gönül  eri olan mürşidi kâmile de ihtiyaç vardır.
Nasıl ki; bahçıvan bağı budar, toprağı işler, ilaçlar, ağaçların ve meyvelerin daha kaliteli olması için her türlü önlemi alırsa, bizim gönül âlemimizin gelişmesi için, her türlü kötü ahlaktan, huydan, nefsani hastalıktan arınmamız için, Allah’ın razı olacağı bir kul haline gelebilmemiz için Allah’ın veli kullarının bağında fidan olmalıyız. Kendimizi onların manevi tedavisine teslim etmeliyiz. Zira, Sahabe-i Kiram Efendilerimiz,  Allah Resulü (s.a.v.) Efendimizin terbiyesinde,O’nun (sav), bahçe-i Gülistanında yetişip, birer gül olmuşlar ve “Benim ashabım gökte ki yıldızlar gibidir hangisine uyarsanız Allah’a ulaşırsınız”  1hitabına muhatap olmuşlar.Biz de o Bahçe-i Gülistanda gül olmaya talip isek, o vakit pirimizin  (k.s.)  şu sözlerine bir kulak verelim;

Yarın Hesabı Yapanlara
30.01.2015

Rahman ve rahim olan yüce Allah’ın adıyla
Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Bizleri bu mübarek Cuma gününde bir araya getiren, kalplerimize iman ve sünnet neşesi sevinci koyan, Yüce Rabbimize sonsuz Hamd-u senalar olsun. Efendimiz,  Önderimiz, Komutanımız, Resullerin En Mükemmeli, Hazreti Muhammed Mustafa’ya  sonsuz salat ve selam olsun. Selam olsun onun Aline, Ashabına, Ahbabına bu Muhammedî davaya gönül veren tüm gönül erlerine.

Kıymetli kardeşlerim;

Hazreti Ömer (r.a.) ‘ın halife olduğu günlerdi. 

Bir gün Hazreti Ömer’in oğlu Abdullah mektepten, eve iki gözü iki çeşme ağlayarak döndü.  Babası müminlerin emiri Hazreti Ömer (r.a.)  “niye ağlıyorsun, oğlum?”  sorunca, Abdullah şöyle cevap verdi; “Babacığım, arkadaşlar üzerimde ki elbisenin yamalarını saydılar,  üstelikte koskoca bir halife oğluna bakın, nasıl sefil geziyor, diye benimle alay ettiler.”

 

Güzel Ahlak
28.01.2015

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,
Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Bizlere iman nimetini lütfeden Yüce Rabbimize sonsuz Hamd-u senalar olsun. Salat ve selam onun Habibi Efendiler Efendisi, Resullerin En Mükemmeli, Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) ‘ e olsun. Yine selam olsun;  O’nun Aline, Ashabına, Ahbabına, Evliyasına ve kıyamete kadar bu Muhammed-i sevdaya tutulan bütün aşk erlerine.

Kardeşlerim;
Bu hafta ki sohbetimiz de Sultanımız Seyyid Abdulkadir Geylani (K.S.)  Hazretlerinin bir sohbetine yer vereceğiz rabbimiz tesirini ziyade eylesin.

Pirimiz Seyyid Abdulkadir Geylani (k.s.) şöyle buyurdular;

Hazreti peygamber  (s.a.v.)  şöyle buyurdu;

“İnsanlar arasına güzel huylarla karışın ki,  öldüğünüzde size rahmet okusunlar”1 Böyle yaparsanız, onlarla birlikte yaşadığınız zaman da onlar size karşı muhabbet beslerler.

İnsanın Aşağıların Aşağısına Dönüşü / Cuma Sohbeti
23.01.2015

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim; Sohbetime başlamadan önce hepinizin mübarek Cuma bayramını en kalbi duygularımla kutlar, sizlere ve alemi İslam’a hayırlar ve güzellikler getirmesini yüce mevlamız dan niyaz ederim.

Kıymetli kardeşlerim,
Pirimiz Gavs’ul Azam Seyyid Abdulkadir Geylani (k.s.) bir sohbetinde şöyle buyuruyor;

Allah cc. Ruhu, lahut aleminde yaratınca, onu aşağıların aşağısına göndermeyi diledi. Bundan maksat; padişah otağında yakınlık bulmasıydı. Orası nebiler ve veliler makamıdır. Allah cc, önce ruhu, ceberut alemine gönderdi, yanına tevhit tohumunu verdi. Kendisine,  nuraniyet emanet edildi. Bir manevi giysi giydi. Oradan mülk âlemine vardı. Orada kendisine has Mevla’nın yarattığı giysiyi giydi. Bundaki amaç; mülk aleminin yanmasıdır. Bu da yoğun olan cesettir. Ruha giydirilen ceberut giysisi ile ona sultani ruh denir veya revani ruh denir. Bu alçak aleme gelmenin maksadı, kalp ve cesetle, yakınlık ve mertebe almaktır. Kalp arzına, tevhit tohumlarını ekecek ve tevhit ağacını bitirecek.  Ağaç asıl olduğu yerde durur ve dalları sürür boşluğunu doldurur. Sadece Allah’ın rızasını gözeterek tevhit meyveleri verir. Daha sonra kalp arzına şeriat tohumları ekilir ve şeriat meyveleri biter. Allah cc, ruhlara, cesetlere girmesini emretti. Her birine mahsus yerler yarattı. Cismani ruhun mekanı, etle kan arası oldu. Kutsi ruhun yeri sırdadır. Bu iki ruhun ayrı ayrı yerleri vardır. Ayrı ayrı ticaretleri, kazanacakları ve karları vardır. Bu ticaret bereketli ve bol bir ticarettir.

Arınmak Temizlenmek
16.01.2015

Rahman ve Rahim olan yüce Rabbimizin adıyla

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Hasanı Basri (r.a.) Hazretleri şöyle buyuruyor

“Kalplerinizi Allah Teâlâ’nın zikri ile temizleyiniz. Çünkü kalplerin paslarını gidermede zikir çok hızlıdır.” 1

Kıymetli kardeşlerim;

Nasıl ki insan günlük elini yüzü yıkamadığı zaman kirleniyorsa veya banyo yapmadığı zaman kendisin de kirlenme hali ve buna bağlı olarak kokular yayılıyor ve bundan da rahatsız oluyorsa ve hemen gidip temizleniyor, kirlerinden arınıyorsa, işte insanın gönlü de kalbi de öyle kirlenir, ondan da kirlilik hali vuku bulur, manevi olarak kötü kokular yayılır. İnsanlarla karşılaşınca, insanlar ondan manevi olarak rahatsız olur, insanlar yanında daralır bunalır, bir gitse de kurtulsak der.


<<    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48    >>
Seyyid Muhammed Karamani ks Kimdir?
Hava Durumu
Ziyaretçilerimizden Gelen Mesajlar
tarih
Hakkımızda

Hakkımızda
Misyon
Vizyon
İletişim

Telefon : 0544 603 34 08

Adres : Kirişci Mah. İbrahim Baran Cd. Erdural İş Merkezi Kat:3 No:10 Merkez KARAMAN
© Copyright 2012 Her Hakkı Saklıdır
Proteks Bilisim Teknolojileri
Aktif :
Bugün :
Toplam :