ziyaretci sayacı


Aktif :
Bugün :
Toplam :
Anasayfa
Yardım Etmede Ölçü
08.07.2014

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Hazreti Mevlana Celaleddini Selçuki (k.s.)  Mesnevi şerifinde Hazreti Ömer (r.a.) ‘ın zamanında olan bir hatırayı bizlerle şu şekilde paylaşıyor.

Hazreti Ömer (r.a.)’ın halifeliği döneminde Medine’de büyük bir yangın çıktı. Ateş, taşları dahi, kuru odun gibi yakıyordu. Binaları ve evleri saran ateş havada uçan kuşların kanatlarını tutuşturuyordu.  Şehrin yarısı alevlere teslim olmuştu.

Ateşe kova kova su dökülmesine rağmen bir faydası olmuyor, ateş inadına artarak devam ediyordu. Halk yangını söndüremedi. Çaresiz kalınca koşarak Halife Hazreti Ömer (r.a.) yanına gittiler.

“Ya Ömer! Bu yangın su ile sönmüyor” dediler. Hazreti Ömer (r.a.) “ O ateş Allah’ın işaretlerindendir. Alevleri böyle coşturan sizin cimriliğinizdir. Suyu bırakın da yoksullara yardımda bulunun.  Cimrilikten tövbe edip, cömert olun” dedi.

Kısa Ömürde Çok Amel Fırsatı
07.07.2014

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

İmamı Malik (r.a.) ın rivayet ettiği bir Hadisi Şerifte Efendimiz (s.a.v.); Geçmiş ümmetlerin ömürlerinin uzun olduğundan bahsetti. (yani onların bin yıl, bin beş yüz yıl, sekiz yüz yıl gibi vesaire uzun yaşadıklarından) 

Ashab, Ey Allah’ın Resulü, Onlar çok uzun yaşamışlar ve çok ibadet etmişler, oysa bizim ömrümüz çok kısa dediler.

Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular;

Evet, benim ümmetimin ömrü kısadır. Ama yüce Allah cc, sizlere onların bin yılda elde etikleri ecir ve sevapları bir gecede elde edeceğinizi müjdeledi. Size kadir gecesi ki, bin aydan daha hayırlı ve diğer mübarek gün ve geceleri ihsan buyurdu. 1

Huzurdan Yansımalar 2
06.07.2014

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Muhterem kardeşlerim ,

Gecen hafta başladığımız, ramazana özel huzurdan yansımalar konu sohbetimizle tekrar sizler beraberiz. Sizler için üstadımıza (k.s.)  oruç ilgili suallerimizi sorduk ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. Yüce Mevla’m cümlemizi istifade edenlerden eylesin. Amin!..

İrfan meclisi;

Sual;

Muhterem Efendim; Oruçlu olan bir kimsenin, oruçlu iken iğne vurdurması orucu bozar mı?

Cevap;

Hizmetkâr Hoca Efendi (k.s.);

 
İnsanın Doyumsuzluğu
05.07.2014

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla
Pek aziz ve muhterem kardeşlerim

İbn-i Abbas ve Enes bin Malik (r.a.) nın rivayet ettikleri bir hadisi şerifte Efendiler Efendisi, Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurdular;

“Âdemoğlunun bir vadi dolusu altını olsa idi, iki vadi dolusu altını daha olmasını isterdi. Onun karnını ancak toprak doldurur ve Allah, tövbe edenlerin tövbesini kabul eder.” 1

Kıymetli kardeşlerim,

Bu hadisi şerifimizde Efendimiz  (s.a.v.) bizlere insanoğlunun ne kadar doyumsuz olabileceğini, hatta öyle ki bu konuda vadiler dolusu altını olsa, yine başka vadileri dolusu altın mal isteyeceğini haber veriyor. İnsanoğlunda ki hırs ve doyumsuzluk, mal mülk arzusu, ölünceye kadar bitmeyeceğini bildiriyor.

Şeytana Yardımcı Olmayın (İkindi Sohbetleri)
01.07.2014

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim:

“Bir gün Allah Resulü (s.a.v.) Efendimizin huzuruna içki içmiş bir kimse getirilmişti.

Adam cezasını çekip huzurdan ayrılınca,  Orada bulunanlardan birisi;

-Allah seni kahretsin!  Diye bedduada bulundu.

Bunun üzerine;

Allah’ın Resulü (s.a.v.) Efendimiz;
 

‘Böyle söyleyip de ona karşı şeytana yardımcı olmayın’ buyurdular. 1

Kıymetli kardeşlerim

Bizler mümin olarak günaha karşı elbette ki tepkili ve nefret dolu olmalıyız. Ancak bu tepkimiz ve nefretimiz, günah işleyen, hata yapan mümin kardeşimizi aşağılamayı, onu hakir görmeyi, onun onurunu incitmeyi, ona beddua etmeyi, ona nefretle kinle bakmayı caiz hale getirmez. 


<<    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48    >>
Seyyid Muhammed Karamani ks Kimdir?
Hava Durumu
Ziyaretçilerimizden Gelen Mesajlar
tarih
Hakkımızda

Hakkımızda
Misyon
Vizyon
İletişim

Telefon : 0544 603 34 08

Adres : Kirişci Mah. İbrahim Baran Cd. Erdural İş Merkezi Kat:3 No:10 Merkez KARAMAN
© Copyright 2012 Her Hakkı Saklıdır
Proteks Bilisim Teknolojileri
Aktif :
Bugün :
Toplam :